Meditace
,, I tělo a mysl potřebuje péči. "
Nech odplout všechny starosti
Člověk si už připadá jak na kolotoči!
Každý den je stejný, spousta věcí k zařizování a starání se o rodinu, o domácnost, o své rodiče, o děti, o dítě s postižením, o zvířata apod. Na každého z nás postupem času doléhají starosti a vyčerpání, proto je nezbytné, pro zachování svého zdraví, nezapomínat se na chvíli zastavit a odpočinout si. Nechat odplout všechny tíživé myšlenky a soustředit se jen na sebe, na svůj dech, na klid a relaxační či meditační hudbu. Dopřejte svému tělu i mysli nabrat novou energii. Mám pro vás dvě skladby, které využívám k relaxaci jednak sama pro sebe, tak pro relaxaci svých dvou dcer. Na Natálku i Nikolku mají přínosný vliv - velmi rychle u nich navozují klid, pohodu a dobrou náladu.
Ahoj vaše Lucie
Napsala: Lucie Š. - Deník Luciany / 13.3.2021 /
Tato skladba je vhodná k relaxaci či meditaci.
Tato skladba je vhodná pro relaxaci či pozorování a srovnání svých myšlenek.
Jak se dostat z bludného kruhu? Jak nabrat síly?
Zdravím všechny,
kteří si prožívají mnohdy strastiplné a těžké situace se svým dítětem s PAS a jsou s námi tzv. ,,na stejné lodi" a hledají různé alternativní způsoby jak si zachovat zdravé tělo i mysl. Chtěla bych vám doporučit následující videa, které velmi oceníte. Ze své vlastní zkušenosti vím, že stojí za to se podívat a poslechnout si i ostatní videa od Daniela Křižky. Děkuji Danielovi za jeho skvělou práci!
Mám vyzkoušené skvělé účinky Tibetské mísy, léčivých kamenů a také kovové zvonkohry, kterou mám pověšenou u svého stolu a kdykoli potřebuji, tak mi pomůže navodit klid, pohodu a také mě provází během meditace.
Ahoj vaše Lucie
Napsala: Lucie Š. - Deník Luciany / 12.10.2020 /
Přeji příjemný a inspirující poslech:
Bolesti hlavy od krční páteře: 6 cviků proti točení hlavy (vertigo)
Spousta lidí trpí bolestmi hlavy i závratěmi a není to žádná sranda. Vím jaké to je...po poranění krční páteře, které mi několikrát Nikolka způsobila, při svém záchvatu vzteku či úzkosti, mám trvalé zdravotní problémy a závratě mezi ně patří. Mám tu následující cvičení, které by vám mohlo pomoci zmírnit nebo odstranit závratě.
Soubor cviků pro šíjové svalstvo při závratích:
- Pomalu, s úsilím vytahujte krk vzhůru. Hlavu nezaklánějte, brada je rovnoběžně s podlahou, díváte se před sebe. Napětí v šíji zachovejte několik vteřin, pak ji povolte. Opakujte desetkrát.
- Pomalu, s úsilím obracejte hlavu doleva až nadoraz. Nesmíte cítit bolest! Vydržte v této poloze několik vteřin, pak uvolněte svaly a stejně pomalu vraťte hlavu do výchozí pozice. Desetkrát.
- Pomalu, s úsilím obracejte hlavu doprava až nadoraz. Nesmíte cítit bolest! Vydržte v této poloze několik vteřin, pak uvolněte svaly a stejně pomalu vraťte hlavu do výchozí pozice. Desetkrát.
- Pomalu, s úsilím sklopte hlavu, až se dotknete bradou hrudníku. Udržujte napětí ve svalech po několik vteřin, potom je uvolněte a pomalu zvedněte hlavu. Desetkrát.
- Pomalu, s úsilím, zaklánějte hlavu co možná nejvíc dozadu. Udržujte napětí ve svalech po několik vteřin, potom svaly uvolněte a vraťte se do výchozí pozice. Desetkrát.
- «Pište» číslice od jedné do desíti a od desíti do jedné. Patnáctkrát.
Každou
sestavu opakujte zpočátku tři až čtyřikrát, postupně časem můžete počet
opakování zvyšovat.
Mějte se hezky
Ahoj vaše Lucie
Zdroj: www.prokondici.cz
Zpracovala: Lucie Š. - Deník Luciany / 23. 4. 2020 /
Řízená meditace
Každý člověk si několikrát v životě zažil ten pocit ,,jsem na dně". Je naprosto normální, že se někdy nad námi stáhnou černé mraky a my máme tendenci všechno vidět černě nebo máme chuť si zalézt pod deku a už nikdy nevylézt.
Snažím se hledět na svět pozitivně, nepropadat zoufalství a úzkosti, které ve mě vyvolávají krizové situace. Ty způsobuje problémové chování naší Nikolky, když má záchvaty vzteku či úzkosti nebo když si ubližuje... I já se přiznám, že jednou za čas se nastřádají stresové situace, které zažívám a dolehne to na mě. Když se tak stane, všechno ze sebe vyplavím slzami a to tíživé napětí ve mně zmizí.
Další můj krok je dát se rychle dohromady a najít v sobě novou pozitivní sílu. Řízená meditace je výborný pomocník, bez kterého bych se neobešla, pokud potřebuji bleskurychle fungovat zase tak, aby na mě Nikolka nepoznala ani náznak smutku či lítosti.
Vím jaké to je se cítít takzvaně ,,pod psa". Zkuste si ve chvíli, kdy cítíte, že na vás jde depka, sednout a pustit řízenou meditaci. Uvidíte jak překvapivě funguje a má blahodárné účinky. Pokud budete pravidelně poslouchat řízené meditace, postupem času zjistíte, že vás už hned tak něco nerozhodí a jste odolnější vůči stresu. Sama jsem na sobě viděla změny a došla k tomuto poznání, takže to není nesmysl, ale pravda. Řízené meditace používají v praxi i psychoterapeuti, psychologové a psychiatři.
Ahoj vaše Lucie
Napsala: Lucie Š. - Deník Luciany / 22. 3. 2020 /
Přeji rychlou úlevu od starostí, stresu
a příjemný poslech řízených meditací:
Meditace jako lék pro tělo i mysl
V neustálém shonu a hledání řešení našich starostí často zapomínáme sami na sebe. Každý potřebuje občas ,,vypnout" a nabrat síly. Je potřeba se v pravidelných intervalech zastavit a dopřát si relaxaci nebo meditaci. Hudba nám v tom pomůže. Pokud tak neděláte, prozradí vám to vaše tělo i mysl, kteří volají o pomoc! Projeví se to v podobě bolestí hlavy, krční páteře, zad, bolesti břicha, permanentní únavou, sníženou psychickou odolností a celkovou psychickou vyčerpaností. Jestli některé z vyjmenovaných projevů pociťujete, vyslyšte volání o pomoc a zaměřte pozornost sami na sebe. S pravidelným relaxováním zregenerujete své tělo i mysl a zmíněné zdravotní problémy zmizí.
Jak relaxovat?
Relaxovat není složité, to umí každý člověk. Můžete v jakékoliv poloze, v které je vám to příjemné. Pustíte si relaxační hudbu, zavřete oči a posloucháte hudbu a relaxujete.
Jak na meditaci?
Z relaxace lze přejít do stavu meditace. Rozdíl mezi relaxací a meditací je ten, že při meditaci zapojujete mysl a pracujete s ní. Díky ní se můžete zbavit špatných návyků a vzorců chování, negativních myšlenek, které vám nedělají dobře a nahradíte je jinými - pozitivními a klidnými. Třeba si to nemyslíte, ale duševní hygiena je nezbytně důležitá!
Stačí si jen pohodlně sednout nebo lehnout, pustit si hudbu nahlas nebo do sluchátek a vnímat své tělo, svůj dech, postupné uvolňování napětí v celém těle. Nemyslete na nic co potřebujete zařídit, ale na příjemné věci jako např. ležím na pláži u moře, slyším téct potok apod. Pokáždé když se vám vrací do mysli starosti, zaměřte se na svůj dech: zhluboka se nadechněte nosem, krátce zadržte dech a následně pusou vydechněte. S každým nádechem a výdechem se začnete víc a víc uklidňovat a uvolňovat a dostanete se do stavu meditace. Meditačních technik je spoustu, tohle je technika pomocí dechu. Po uvolnění těla vnímejte hudbu a klid, který se ve vás začne rozlévat.
Začátečníkům může pomoci koukat na doprovodné video, které pomůže navodit ten správný pocit klidu. Pokročilejším stačí jen samotná hudba, protože si již sami dokážou vizualizovat (představovat) v hlavě příjemné myšlenky bez pomoci.
V mém životě s postižením naší dcerky Nikolky bych už dávno skončila v nemocnici, totálně vyčerpaná, ale díky meditaci nabírám nové síly pro každodenní náročnou péči o Nikolku. Díky meditacím a knihám o práci na svém osobnostním rozvoji jsem připravená se ,,rvát" s čímkoli co mi život dá do cesty. Doufám, že vám tento článek pomůže. Aspoň motivací. Věřím, že zvládnete cokoliv, stačí se rozhodnout a věřit si! ,,Nic není překážkou!"
Ahoj vaše Lucka
Napsala: Lucie Š. - Deník Luciany / 11. 3. 2020 /